Ile kosztuje przejazd autostradą A2 od Konina?

Od 9 marca 2023 roku kierowcy podróżujący autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będą musieli zapłacić wyższe stawki za przejazd. Podniesienie cen przez Autostradę Wielkopolską S.A. (AWSA) ma być uzasadnione rosnącymi kosztami utrzymania i rozbudowy autostrady.

Nowe stawki będą obowiązywać na trzech 50-kilometrowych odcinkach autostrady, pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Dla motocyklistów będzie to jednak dobra wiadomość, ponieważ po raz pierwszy za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem A2 zapłacą oni mniej niż kierowcy samochodów osobowych.

Zgodnie z nowym cennikiem, kierowcy samochodów osobowych o dwóch osiach zapłacą za pokonanie jednego fragmentu 28 zł, czyli więcej niż wcześniej (26 zł). Za przejazd całym fragmentem A2 od Konina do Świecka, kierowcy samochodów osobowych zamiast dotychczasowych 96 zł, będą musieli zapłacić 102 zł.

Jednocześnie AWSA planuje rozbudowę odcinka Poznań Krzesiny — Poznań Wschód o trzeci pas ruchu. Wyższe stawki dotyczą tylko autostrady A2 zarządzanej przez AWSA. Na pozostałym odcinku, który jest zarządzany przez spółkę Autostrada Wielkopolska II S.A. i łączy Nowy Tomyśl ze Świeckiem, ceny pozostają bez zmian.

Mimo że kierowcy muszą przygotować się na wyższe koszty podróży, motocykliści z pewnością ucieszą się z niższych cen za przejazd autostradą A2 na odcinku Konin — Nowy Tomyśl. Od 9 marca będą oni płacić o 50% mniej niż kierowcy samochodów osobowych.

Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 na odcinku Konin — Nowy Tomyśl. Zgodnie z nowym cennikiem za pokonanie jednego fragmentu kierowcy zapłacą:

  • Kat. 6 motocykle: 14 zł;
  • Kat. 1 pojazdy osobowe o dwóch osiach: 28 zł (wcześniej 26 zł);
  • Kat. 2 pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami: 43 zł (wcześniej 39 zł);
  • Kat. 3 pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami: 66 zł (wcześniej 60 zł);
  • Kat. 4 pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami: 100 zł (wcześniej 91 zł);
  • Kat. 5 pojazdy ponadnormatywne: 280 zł (wcześniej 260 zł).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *