Jak prawidłowo zamontować końcówki do listew podłogowych?

Listwy podłogowe są jednym z najczęściej wybieranych elementów, stanowiących dekorację pomieszczenia – szczególnie podłogi. Dają gwarancję idealnego wykończenia każdej podłogi, pozwalając doskonale ukryć wszelkiego rodzaju nieestetyczne kable oraz przewody. Aby jednak mogły idealnie spełniać swoją funkcję, muszą być połączone specjalnymi elementami. Powinny być także dobrze docięte oraz idealnie zamaskowane. W tym artykule dowiemy się wszystkiego na ten temat.

Montaż narożnika do listwy podłogowej

Montaż narożników do listew podłogowych jest bardzo łatwym i intuicyjnym zadaniem. Głównie polega na wsunięciu narożnika na listwie w odpowiednie miejsce. Dzięki temu proces ten nie wymaga użycia kleju ani żadnego innego narzędzia. Ważne jest jednak, aby idealnie dopasować narożniki do listwy, dzięki czemu prezentować się będą estetycznie i harmonijnie. Narożniki wykonane są tak, aby w pełni pasowały do profilu listew. W ten sposób bez problemu wsuniemy je w narożnik, aby były stabilne i trwałe. Proces ten, jak już wcześniej zostało wspomniane, nie wymaga żadnych innych materiałów montażowych. 

Istnieją jednak specjalne rodzaje narożników, które stosuje się w przypadku listew MDF wymagające użycia kleju, gdyż występuje one w postaci słupków. Należy je trwale przymocować, aby były stabilne i wyglądały estetycznie. Warto jednak zdecydować się na wybór narożników wysuwanych, jeśli zależy nam na praktycznym, szybkim, wygodnym i eleganckim wykonaniu, bez jakichkolwiek śladów montażu. 

Jak odpowiednio przycinać i łączyć listwy podłogowe?

Montaż listew podłogowych często wydaje się dość trudnym zadaniem. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi elementami, które mają wpływ na jakość ich wykonania. 

Pomiar pomieszczenia

Zanim zdecydujemy się na kupno listew podłogowych, powinniśmy w pierwszej kolejności wykonać wymiary pomieszczenia, poprzez dodanie wszystkich ilości metrów bieżących ściany. Pamiętajmy jednak, aby nie brać pod uwagę miejsc, gdzie listwy nie będą montowane. Do wyniku, jaki nam wyjdzie, musimy dodać około 5-10% naddatku. 

Przyklejenie i montaż listew 

Listwy mocujemy za pomocą mocnego kleju, który bez problemu szybko złapie listwy. Nakładanie kleju może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest punktowe naniesienie kleju, a drugim sposobem nakładanie go ciągiem. To który wybierzemy, zależeć będzie tylko od nas samych. Najważniejsze jest jednak, aby klej nie wyciekał po przyciśnięciu. Ostatnim etapem, jaki nam pozostał to mocne przyciśnięcie do ściany i podłogi każdej listwy. 

Kąty zewnętrzne i wewnętrzne zakończenia listew

Na tym etapie prac wymagane jest użycie narzędzi – piły ręcznej lub elektryczną ukośnicę. Najważniejsze, aby dane narzędzie miało małe ząbki, które w żaden sposób nie uszkodzą i nie szarpią listwy. Kąty przycinamy pod kątem danej ściany. Wszelkiego rodzaju ubytku możemy zamaskować specjalną farbą do wykończeń. 

Maskowanie łączeń listew podłogowych 

Mając już zamontowane listwy podłogowe do ściany, musimy skupić się na zamaskowaniu wszelkich łączeń. W pierwszej kolejności musimy poczekać, aż klej wyschnie i stwardnieje. Do łączenia przy podłodze należy wybrać elastyczny uszczelniacz, który będzie absorbował ruch spoiny. Górne połączenie wystarczy wypełnić akrylem. Aby zabezpieczyć w dokładny sposób wszystkie spoiny, należy zastosować maskującą taśmę. 

Szeroka oferta końcówek do listew przypodłogowych dostępna jest w

https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/listwy-przypodlogowe-podklady-i-akcesoria-do-podlog/laczniki-i-zakonczenia-do-listew-przypodlogowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *